Wat is er gebeurd met ‘Meneer’? Dat vroeg ik me tien jaar geleden af toen ik voor het eerst met ‘Heer’ werd aangesproken. En dat is sindsdien steeds vaker gebeurd. ‘Heer’ en ‘dame’ verdringen ‘meneer’ en ‘mevrouw’. ’Dame, wenst u een kopje koffie?’ ‘Voor u, heer, de linzensoep.’ ‘Heer Van Wingerden, uw auto staat weer voor u klaar.’ Heer of meneer, dame of mevrouw, hoe moet het nou?
Ik ben het helemaal met je eens: dame en heer is onnodig formeel. Wat ik trouwens nog het allerergst vind, is jongedame of mejuffrouw. Dat vind ik eigenlijk op geen enkele leeftijd oke, maar na je 12e wordt het al onnodig kleinerend.
‘Heer’ speelt al jaren een rol in met name in sectoren zoals garagebedrijven en de bouwwereld. Kom je binnenlopen, dan word je steevast aangesproken met ‘heer’, dat is absoluut niet nieuw! Wél nieuw is het gebruik in die andere dienstverlenende tak: de horeca.
Naar mijn gevoel wordt heer vooral door wat stoer willende overkomen mannen gebruikt. Let de komende tijd maar eens op of vrouwen ook ‘heer’ gebruiken. Ik wed van niet!
Heer was dat niet van vroeger voor een adellijke titel